#POLAZIELA żyją zgodnie z filozofią slow life. U nas odpoczniesz świadomie, ciesząc się lokalnością i czerpiąc z jej niepowtarzalności. Zapraszamy do zwiedzania naszej najbliższej okolicy.
Jezioro Serwent
Objęte strefą ciszy Jezioro Serwent posiada pierwszą klasę czystości wody. Serwent otaczają malownicze sosnowe lasy. Nad jego brzegami znajduje się wiele dzikich plaż. Spacery lub wycieczki rowerowe dookoła akwenu dają wiele przyjemności i pozwalają cieszyć się pięknymi widokami.
Purda
Purda to klimatyczna warmińska wieś. We wsi znajduje się sporo domów z końca XIX wieku oraz kapliczki przydrożne liczące ponad 100 lat. Warto zwiedzić kościół Św. Michała z ciekawym barokowym wyposażeniem. Ołtarze datowane są na XVIII wiek, a wykonane z drewna ławki pochodzą z wieku XVI. W prezbiterium umieszczono malowidło przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem z początku XVII w.
Rzeka Kośna
Rzeka Kośna jest ciekawym szlakiem kajakowym. Można nią spływać na trasie Jezioro Kośno – rzeka Kośna – Jezioro Silickie – Jezioro Klebarskie (18 km).
Rzeka bierze swój początek w Jeziorze Kośno, które w całości stanowi rezerwat przyrody. Płynąc szlakiem można zobaczyć wyjątkowe zabytkowe młyny w Pajtunach i Patrykach będące świadectwem gospodarczego wykorzystania rzeki w XIX wieku. Nurt jest spokojny, przez co Kośna doskonale nadaje się dla początkujących kajakarzy i na spływy rodzinne.
Rezerwat przyrody Jezioro Kośno
Kośno jest krajobrazowym rezerwatem przyrody. Akwen jest ostoją ptactwa drapieżnego i wodnego. Z wysokich brzegów jeziora rozciągają się malownicze widoki. Nad jeziorem poprowadzono kilka oznakowanych ścieżek edukacyjnych.
Łajs
Łajs to malownicza wieś położona między Jeziorami Łajskim a Kośnem, na granicy Warmii i Mazur. Można tu zapoznać się z różnicami etnograficznymi pomiędzy tymi dwoma regionami. Przez Łajs przebiega czerwony szlak rowerowy prowadzący do Olsztyna oraz trasa piesza niebieska prowadząca dookoła Jeziora Kośno. Tu rozpoczyna się szlak kajakowy rzeki Kośnej.
Trakt biskupi w Bałdach
To zachowany kilometrowy odcinek dawnego szlaku prowadzącego z Warszawy na Warmię. Tutaj, na granicy, nowo wybrani biskupi byli uroczyście witani przez kapitułę warmińską i przedstawicieli wszystkich stanów społecznych. Dziś na trakcie zobaczymy kamienie upamiętniające wszystkich warmińskich biskupów, tablice z ich biogramami oraz piękne, stare lipy, które tworzą wyjątkową aleję.
Pasym
Pasym to klimatyczne mazurskie miasteczko z historią sięgającą czasów średniowiecza. Zobaczymy tu pozostałości murów miejskich oraz późnogotycki kościół o charakterze obronnym – od XVI wieku ewangelicki. Wewnątrz zachowało się unikatowe barokowe wyposażenie. Odbywają się tu słynne koncerty organowe. Duże wrażenie robi także XIX-wieczny ratusz, wzorowany na zamku w Babelsbergu. W Pasymiu zachowało się sporo przedwojennej małomiasteczkowej zabudowy. Serce miasteczka leży nad malowniczym Jeziorem Kalwa.
Rudziska Pasymskie i dawny ośrodek wypoczynkowy
Przed wojną Rudziska Pasymskie (niem. Waldheim) były znane jako ośrodek sportów wodnych oraz zimowych, a także miejsce niedzielnego wypoczynku mieszkańców Pasymia. Można tu było dostać się także statkiem, który pływał po jeziorze Kalwa. Prawdziwą perłą Rudzisk był wybudowany w 1927 roku pensjonat (po 1945 roku mieścił się w nim założony przez Karola Małłka Mazurski Uniwersytet Ludowy). Można tu było skorzystać ze skoczni narciarskiej z wyciągiem krzesełkowym, niewielkiego toru saneczkowego, przystani wodnej i kilku kawiarni. Dziś dawne świetne zabudowania zamieniły się w ruinę, którą chętnie odwiedzają wielbiciele urbexu.
Puszcza Napiwodzko-Ramucka
Rozległe lasy rozciągają się pomiędzy Olsztynem, Szczytnem a Nidzicą. Na terenie Puszczy znajduje się 11 rezerwatów przyrody: Bagno Nadrowskie, Dęby Napiwodzkie, Galwica, Jezioro Orłowo Małe, Koniuszanka I, Koniuszanka II, Las Warmiński, Małga, Sołtysek, Źródła Rzeki Łyny, Jezioro Kośno. Ich zwiedzanie dostarcza wielu wrażeń wynikających z bliskiego kontaktu z naturą. Na terenie Puszczy występuje wiele malowniczo położonych jezior. Do największych zalicza się Pluszne, Łańskie, Omulew. Wśród szlaków kajakowych oprócz Kośnej warto wspomnieć rzekę Łynę wraz z jej dopływem – Marózką. Wyprawy piesze, rowerowe i kajakowe po terenie lasów Napiwodzko-Ramuckich dostarczają wiele radości z obcowania z przyrodą.