Nawłoć (Solidago virgaurea) to często spotykana roślina o intensywnie żółtej barwie i malowniczym kwiatostanie. 

Napary, nalewki czy syropy z nawłoci pospolitej regulują pracę żołądka i jelit, przynoszą ulgę w schorzeniach układu moczowego oraz są przydatne w leczeniu licznych dolegliwości skórnych. Nawłoć pospolita ma również działanie silnie przeciwzapalne oraz wspomagające odporność. Może być stosowana zewnętrznie jako środek dezynfekujący, przydatna do opatrywania ran i leczeniu owrzodzeń. Choć nawłoć jest w Polsce rozpowszechniona to jednak miód nawłociowy wciąż należy do rzadkości, a jest niezwykle pożądany z uwagi na cenne właściwości lecznicze – wykazuje mocne działanie moczopędne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe. 

Nawłoć pospolita kwitnie od lipca do września i z uwagi na rozpowszechnienie jest łatwo dostępna, ale choć jest uważana za bezpieczną (jak wiele innych ziół), to jej intensywne stosowania warto skonsultować z lekarzem. Nie należy przyjmować jej zwłaszcza w przypadku obrzęków spowodowanych niewydolnością serca, nerek. 

Jak zrobić napar z nawłoci

1 łyżka suszonej nawłoci pospolitej (jeśli ziele cięte) lub 1 łyżeczka suszonej nawłoci pospolitej (jeśli ziele suszone mielone) 

200 ml gorącej wody

Jedną łyżkę ziół zalewamy szklanką wody i przykrywamy do zaparzenia. Po około 15-20 minutach pod przykryciem napar jest gotowy do picia. Dla smaku można dodać odrobinę miodu po zaparzeniu. Napar pijemy 2 razy dziennie. Nadaje się również do użytku zewnętrznego.